Fizjo4Sport
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Darmowa dostawa dla zamówień od 199 zł!

Rabat 5% dla nowo zalogowanych użytkowników!

Orteza na kolano - jaką wybrać? Kiedy stosować? Czym się sugerować?

blog Fizjo4Sport

Niestety urazy i kontuzje mogą przytrafić się każdemu niezależnie od wieku, wzmożonej aktywności fizycznej czy też stażu treningowego. W wielu przypadkach urazy w stawie kolanowym są konsekwencją mikro urazów, których doznajemy podczas treningów, codziennych aktywności oraz złego przygotowania do np. zawodów sportowych. Nie ma złotego środka na to, żeby ustrzec się przed urazami. Są natomiast sposoby, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Mowa tutaj o odpowiedniej rozgrzewce, wprowadzeniu do swojego planu treningowego ćwiczeń plyometrycznych, stabilizujących i wzmacniających ścięgna i więzadła oraz ćwiczenia motoryczne. Pomocne i skuteczne jest także stosowanie stabilizatorów i ortez na kolano, które wspomogą pracę stawu.

ortezy-stawu-kolanowego-fizjo4sport-blog

Jaka jest najlepsza orteza na kolano?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który konkretnie produkt okaże się najlepszy. Bowiem podczas szukania odpowiedniego sprzętu ortopedycznego zawsze należy kierować się kilkoma zasadami, które pomogą znaleźć odpowiedni model, są to:

  • przeznaczenie produktu
  • zaawansowanie urazu
  • zalecenia fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego

Należy się zastanowić do czego tak naprawdę orteza stawu kolanowego będzie nam potrzebna. Jeśli potrzebujesz ortezy do uprawiania aktywności sportowej, podczas której stabilizator będzie odciążał Twój staw kolanowy polecamy opaski kompresyjne oraz ortezy miękkie, które skutecznie wesprą Cię podczas trening i zapewnią odpowiedni poziom kompresji. W przypadku bardziej skomplikowanych urazów takich jak skręcenia stawu kolanowego lub naderwanie więzadeł sugerujemy wybór ortez z dodatkowym usztywnieniem bocznym, który skutecznie odciąży staw kolanowy i pozwoli mu odpowiednio się zregenerować. Natomiast w przypadku całkowitego zerwania np. więzadła krzyżowego ACL lub po innym zabiegu artroskopowym w stawie kolanowym polecamy ortezy na kolano z regulacją kąta zgięcia.

Jaki stabilizator na kolano wybrać?

Tak jak wcześniej wspomniałem przy wyborze odpowiedniego stabilizatora stawu kolanowego należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. W każdym przypadku warto sięgnąć po poradę specjalisty (fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego), który pomoże w doborze odpowiedniego modelu. Ortezy stawu kolanowego dzielą się na:

  • ortezy miękkie
  • ortezy półsztywne
  • ortezy twarde
  • ortezy z dodatkowym usztywnieniem
  • ortezy z zegarem ortopedycznym

W zasadzie każda z wymienionych ortez ma jeden cel: wspierać i odciążać osłabiony stawu kolanowy. Wybór czy to ortezy miękkiej czy też twardej zależy od jej przeznaczenia oraz wymagań pacjenta względem produktu. Ortezy na kolano poza stabilizującymi cechami dbają również o utrzymywanie odpowiedniej temperatury (kompresji) w obrębie stawu.

Co daje odpowiedni poziom kompresji w obrębie kolana?

Kompresja ma za zadanie utrzymać odpowiedni poziom temperatury w stawie kolanowym. Dzięki podwyższonej temperaturze staw szybciej się regeneruje. Kompresja pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, redukuje obrzęki a także działa profilaktycznie i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji gdy używamy opaski podczas uprawiania aktywności fizycznej ponieważ jednym z ważniejszych elementów na zdrowe stawy jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Gdy staw jest odpowiednio rozgrzany jego zakres ruchu się zwiększa.

Stabilizator na kolano - kiedy stosować?

Ortezy kolana powinno stosować się w przypadku wystąpienia urazu w obrębie stawu kolanowego, profilaktycznie podczas uprawiania sportu u osób po urazach oraz podczas odczuwania dolegliwości bólowych. Co ważne - nie należy bagatelizować żadnych bóli i kłuć w okolicy kolana ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (tak jak wcześniej wspomniałem - mikro urazy są konsekwencjami poważnych urazów takich jak: zerwanie więzadła krzyżowego ACL, MCL, pęknięcia łąkotki, uszkodzenia chrząstki stawowej).

Dlaczego warto stosować stabilizator stawu kolanowego po urazie?

Osoby, które wcześniej doznały urazu w obrębie kolana są bardziej narażone na ponowne jego uszkodzenie. Ludzkie kolano jest najbardziej złożonym stawem w całym naszym organizmie. Warto odpowiednio o nie zadbać, żeby dolegliwości bólowe nie ograniczały nas w żadnym stopniu czy to podczas sportu czy nawet podczas zwykłych, codziennych czynności.

Jak dbać o kolana i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji?

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka kontuzji jest ruch. Oczywiście mowa tutaj o odpowiednich ćwiczeniach, które wzmacniają staw i więzadła a także pogłębiają zakres ruchu. Są to:

  • ćwiczenia motoryczne
  • ćwiczenia plyometryczne
  • ćwiczenia stabilizujące
  • ćwiczenia siłowe

Powyższe ćwiczenia nie tylko są bardzo dobre dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszych kolan ale dla całego organizmu. Bowiem poprawiają motorykę, wydolność, kondycję i stabilizację, która jest niezwykle potrzebna a zarazem często pomijana w planach treningowych i rehabilitacyjnych. Do urazu dochodzi w momencie przeciążenia i przekroczenia anatomicznego zakresu ruchu w stawie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możemy zminimalizować to ryzyko stosując odpowiednie ćwiczenia, które:

  • wzmocnią ścięgna i więzadła
  • sprawią, że zakres ruchu się powiększy (staw będzie bardziej elastyczny)
  • wzmocnią mięśnie dookoła stawu

Podsumowując: Urazy leczy się ruchem i odpowiednimi ćwiczeniami najlepiej pod okiem specjalisty (fizjoterapeuty lub rehabilitanta), który skutecznie ułoży ćwiczenia, zwróci uwagę na technikę podczas ich wykonywania a także poprawi ewentualne błędy podczas ich wykonywania.

 

ortezy-stawu-kolanowego-fizjo4sport-blog

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl